Úvod » PODLE NÁZVU » Rejstřík českých názvů » Komonice lékařská » KOMONICE LÉKAŘSKÁ nať sypaný bylinný čaj | Centrum bylin
Komonice posiluje žilní stěnu, působí protizánětlivě. Je to prostřdek na ředění krve, má antikolagulační účinky, proto se užívá při nebezpečí vzniku trombozy a následné embolie. Pomáhá při zánětu žil, průbušek. Zklidňuje CNS , uklidňuje , pomáhá při nespavosti, hysterii a klimakterických potížích. Zlepšuje cirkulaci krve, působí proti otokům.
Obsahuje kumarin (asi 0,9%), melilotin (asi 0,2%), melilotosid, purinové deriváty, alantoin, kyselinu alantoinovou, melilotovou a močovou, třísloviny, glykosidy, flavonoidy, cholin, slizy a fytoncidy.
Drogou je nať, která se sbírá v době květu a pomalu se suší přirozeným teplem nebo za umělého sušení za teplot do 40 °C. V čerstvé rostlině jsou kumarin a melilotin glykosidně vázány, uvolňují se teprve při sušení.
Droga tlumí činnost hladkého svalstva, užívá se při chronickém bronchiálním kataru, při vysokém krevním tlaku (způsobený speciálně přechodem), při křečích v malé pánvi, při střevní kolice i jako prostředek proti nespavosti.
Forma použití:
Komonicové obklady se používají na záněty žil a lymfatického systému.Vnitřně se užívá ve formě čaje, na srážlivost krve však působí velmi slabě, užívá se při mírný formách. Nejefekrnější se jeví vinní macerát komonice v červeném vínu. Do 1 litru vína se nechá 10dní macerovat 75g čerstvé komonice kvetoucí, nasekané nebo 100g sušené. Po 10 dnech se scedí a bere se 3x denně 1-2 čajové lžičky denně asi 20 miut před jídlem.
Vzhledem k přítomnosti kumarínu v droze, dodržujete předepsané dávky, ve větších dávkách nebo při dlouhodobém užívání může působit bolesti hlavy, spavost, závratě !
DALŠÍ UŽITÍ:
Zřídka je komonice pěstována jako pícnina (zejména pro koně) nebo na "zelené hnojení". Používá se také jako prostředek proti molům a jako aroma do tabáku.
Indikační okruh terapeutických možností určují především kumarinové látky, které snižují srážlivost krve, což se využívá hlavně při tromboflebitidách a jako prevence proti tromboemboliím. Lze říci, že droga má antagonistické působení k vitamínu K. Dále jsou zajímavé protizánětlivé účinky drogy, zejména při zánětech slizníc, a také účinky expektorační, které mají uplatnění například při léčbě bronchitíd. Protizánětlivé účinky lze také využívat lokálně, na místní záněty, včetně léčby například bércových vředů.
Tradiční užití: 1 čajová lžička na šálek vody, zalít horkou vodou, louhovat 15 min. Pijí se dva šálky denně.
Kontraindikace: Při užívání komonice by měli být opatrné zejména lidé, užívající antikoagulanty a pacienti s krvácivou diatézou. Nepodávejte dětem. Neužívejte při během těhotenství, kojení a při přecitlivělosti na rostlinu. Bylinka je také zapovězena lidem, trpícím onemocněním jater nebo ledvin.
Příliš vysoké dávky přípravku komonice nebo její dlouhodobé užívání mohou způsobit vnitřní krvácení, hematurii, nevolnost, závratě, bolest břicha a poškození ledvin a jater.